Kes on psühholoog?

Psühholoogi töö põhisisuks on nõustamine psühholoogilistes küsimustes. Psühholoogi ülesandeks on probleemide ennetamine, hindamine, vastavate sekkumiste läbiviimine (nõustamine ja konsulteerimine), koolitamine ja uurimistöö. Nende ülesannete täitmiseks on vajalik töö hüpoteeside püstitamine ja kontrollimine.

Psühholoog rakendab oma oskusi ja teadmisi igale inimesele või grupile nende eripärast lähtuvalt eesmärgiga tagada kliendile hea vaimne tervis. Psühholoogi töös on olulisel kohal eetiliste põhimõtete ja konfidentsiaalsuse nõuete järgimine. Töö pingelises keskkonnas ja haavatavas olukorras klientidega nõuab head probleemikäsitlus- ja suhtlusoskust, sallivust, samastumis- ja kaasatundmise võimet, sõbralikkust ja siirust.

Psühholoogid töötavad haridus- ja sotsiaalasutustes, tervishoiuteenuse osutaja juures, riiklikes ja eraettevõtetes, koolitus- ja konsultatsioonifirmades ning erapraksises.

Eesti psühholoogide seas on sarnaselt muu maailmaga levinud praktik-teoreetik mudel, mille järgi tegelevad rakenduspsühholoogia praktiseerijad ka teoreetilise uurimistööga.

Kuidas leida parim psühholoog Tallinnas?

psühholoogiline nõustamine tallinnas

Kuigi oma teenuseid pakub palju psühholooge, terapeute ja nõustajaid, nõuab kellegi leidmine, kes Sulle meeldib ja sobib, eeltööd, eriti kui Sa pole kunagi varem psühholoog-nõustaja seansil käinud. Lisaks võib valikuvõimaluste rohkus erinevate tiitlite vahel tekitada segadust: psühholoog, psühhoterapeut, psühhiaater, psühholoogiline nõustaja, kliiniline psühholoog, psühhodraama rakendaja, paariterapeut, pereterapeut, lastepsühholoog, vaimse tervise õde jne.

Sõltuvalt mure ja probleemi sügavusest ja kestvusest saab valida erinevatest nõustamistest ja teraapiatest tabletiravini välja. Tõsisemate ja potentsiaalselt medikamentoosset ravi vajavate probleemide korral ning sümptomite nagu näiteks meelepetted, reaalsustaju häired jmt tuleb vaadata kliinilise haridusega spetsialisti poole. 

Kui Sa tunned, et oled valmis ise oma elumuutusesse panustama, oled valmis mõtlema vaimse tervise probleemide tekkele, nende ennetamisele, olema aktiivseks partneriks psühholoogilise heaolu loomisel ja vajad tuge elumuutuse tegemisel, siis saavad sind aidata nii psühholoog, psühholoogiline nõustaja kui ka erinevad terapeudid. 

Psühholoog-nõustaja tegeleb eelkõige probleemidega, mis otseselt ravi ei vaja ning inimestega, kellel on elulised või suhetega seotud probleemid, millega ei kaasne tingimata psühhiaatrilist diagnoosi. Nõustajad saavad õigeaegse sekkumisega aidata kaasa probleemide lahenemisele ja süvenemise ennetamisele, milles tulenevalt edasise ravi vajadust ei teki. Kui siiski ilmneb teistsuguse sekkumise vajadus, saavad nõustajad suunata inimese edasi kliinilise psühholoogi või psühhoterapeudi juurde, aga ka soovitada pöörduda psühhiaatri poole.

tasuta psühholoog tallinnas

Kui vajad psühholoogilist abi siis võta ühendust.

Mida peaksid enne psühholoogi vastuvõttu kaaluma?

1. Kas ja milline väljaõpe on nõustajal? 

Vaimse tervise abipakkujate valdkond on kirju. On üksjagu abipakkujaid, kelle koolitus- ja praktikatundide arv piirdub ühe nädalavahetuse või paremal juhul nädala kestnud koolitusega. Mitmekülgsed teadmised nii teoreetilise, kui ka kogemusliku poole pealt ning järjepidev enesearengu tee, on kindlasti head näitajad parima toetaja leidmisel. Kui seljataga on vaid teoreetiline haridus ja praktikat sh ka enesearengu kogemust napib, siis ei pruugi nõustaja olla sulle vääriline partner ja abiline. Samuti jääb ühekülgseks vaid enesearengule toetuv nõustaja. 

Oluline on mitmekülgne teoreetiline ja kogemuslik väljaõpe ning kogemustepagas. 

parim psühholoog tallinnas

2. Kas Tallinna psühholoogi hinnakiri on Sulle jõukohane?

Suures piirdes jäävad psühholoogide hinnad samasse hinnaklassi, kuid erinevusi siiski esineb. Hinnad varieeruvad 50 eurost tunni kohta 120 euroni tunnis. Hindade võrdlemisel märka, kui pika seansi hinda psühholoog hinnakirjas kuvab. On neid, kelle seansid on 50 minutit pikad ja neid, kes võtavad vastu 1,5 h seansile. Holistiline regressiooniteraapia (kus samuti tegeletakse hinge muredega) kestab aga lausa 3 tundi. Abi saad Sa ka siis, kui Sul on võimalik vaid tasuta psühholoogiline nõustamine praegusel eluperioodil. Loe lisaks:  Kas Tallinnas saab tasuta psühholoogilist abi? (vaata alljärgnevalt). Loe lisaks Postimehe artiklit. 

3. Kas valida kohtumine Tallinnas või online psühholoog?

Kas psühholoogi vastuvõtt on Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Viljandis, Võrus, Kuressaares või mõnes teises Sulle lähedases linnas või oled valmis valima ka asukohavaba psühholoog-nõustaja seansi ehk et suhtlema telefoni teel või online kanali kaudu – Skype, Whatsapp, Messenger vm. Loe lisaks: online nõustamine.

online psühholoogiline nõustamine
hea psühholoog tallinnas

4. Küsi sõbralt nõu

Hea viis nõustaja leidmiseks on paluda sõpradel või arstil soovitada kedagi, keda nad usaldavad, kellega neil endil on hea ja tulemuslik kogemus. Kui eelnevad küsimused on saanud vastuse, siis tuleb sõelale jäänud valikute seast leida ikkagi see ainus ja õige. Ehk et teha lõplik valik.

 

Soovitused psühholoogi valimiseks

Kuigi psühholoogilist nõu pakkujate nimistute leidmine pole keeruline, võib”hea” psühholoogi välja sõelumine võtta rohkem aega. On oluline, et Sa ei loobu esimeste takistuste tekkimisel. 

Näpunäide number 1: kui Sinu esimene valik valmistas Sulle pettumuse ja esimene seanss ei ole see, mis Sulle sobib, siis ära jäta soovitud teekonda pooleli. Vahel võib parima ehk siis sobilikuma abistajani jõudmine võtta aega mõned katsetused. Võta seda kui võimalust õppida ka ennast tundma – märkama seda, mis Sulle sobib ja mis ei sobi.

psühholoogi valimine

Siin on mõned kasulikud näpunäited, mida võid lisaks proovida

 
  1. Helista nõustajale telefoni teel ja vestle lühidalt, küsides nõustamise tingimuste kohta. Kuuldes oma potentsiaalset toetajat ja teejuhti Sinu küsimustele vastamas võid saada juba esimese kogemuse, kas Su küsimused saavad selge ja arusaadava vastuse. Kas Sa tunned end hästi informeerituna ja turvaliselt. Sa saad esimese aimduse, kas tema võib-olla see, kellele ma soovin oma mure usaldada. On nõustajaid, kelle kohta saad leida videomaterjali. Kasuta seda võimalust kindlasti, et tutvuda inimesega eelnevalt video kaudu. Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Video ütleb rohkem kui… 🙂  
  2. Teiseks uuri, kas nõustaja on sarnase murega varem kokku puutunud, kas tal on kogemusi Sinu murega tegelemisel ja kas ta on abivajajat varem aidata suutnud – on tal positiivse tagasisidega kliente. Lugedes kodulehti leiad sealt samuti klientide tagasisidet. Märka, kas see haakub Sinuga, kas need lood tunduvad tõesed või on see pigem oskuslik turundustekst. 
  3. Varem või hiljem tekib ka nõustajatel spetsialiseerumine – suitsiidi küsimustega on parem pöörduda Eluliini telefonile ning paarinõustaja aitab just paare, sinna saad minna kahekesi. Leia just see psühholoogiline nõustamine Tallinnas, mis Sulle sobib. 
  4. Laste psühholoog Tallinnas tegeleb lastega, noorte psühholoog Tallinnas tegeleb noortega, pereterapeudid tegelevad perekonda puudutavate küsimustega ning individuaalnõustamisele spetsialiseerujad on sobilikumad nendes küsimustes, mis puudutavad eelkõige Sind ennast ning lähtuvad Sinust. Kõiki erinevaid valikuid või osasid neist võib pakkuda ka üks ja seesama nõustaja. 
  5. Uurige eelnevalt ka seda, millised on erinevate spetsialistide tasud, milline on see hinnaklass, mis Sulle sobib ning kui palju kogu koostöö Sulle maksma läheb. Sa võid leida erinevaid pakkumisi, nt pühendudes 10le korrale saades lisaabi kiirvastuste näol nt 24 tunni jooksul ja eelisjärjekorras uue nõustamisaja. On spetsialiste, kes pakuvad ka erinevaid koolitusi ja pikemaid enesemuutuse programme ning rühmateraapiat. On selge, et muutuse tegemine võtab aega ja pikemaajalisem toetus ja grupitoetus (kui see Sulle on vastuvõetav) on olulise mõjuga ja suureks toetuseks ka grupikaaslaste näol. Ole valmis selleks, et muutuse tegemine võib võtta aega ja et kõik Tallinna psühholoogid ei tööta sarnase tunnitasu alusel. 
  6. Sa võid uurida lisaks, kas terapeut võtab Sind hädaolukorras vastu või nõustab telefoni teel ning mida selline erivalmisolek sisaldab. 24 tunni jooksul olemas olemist pakuvad nõustajad enamasti oma pikemajalistele klientidele. Näiteks sõlmite te lepingu koostööks kahe-kolme kuu jooksul, mille vältel on nõustaja Sinu jaoks olemas 24 tunni jooksul. 
  7. Kas psühholoog-nõustaja asub Sinu lähikonnas? Kui Sa elad Tallinnas, siis otsi “psühholoogi vastuvõtt Tallinnas”. Kui sa oled valmis liikuma kõikjale üle Eesti, siis leiad abi “Eesti psühholoogid” nimistust. 
  8. Kui oled valmis osalema nõustamisele online ehk interneti teel ja märka ka, kas ruum, kus nõustamine toimub tundub Sulle toetav ja turvaline. Sa ei pea minema kohta, mis tundub Sulle stressirohke või meenutab Sulle mõnd ebameeldivat keskkonda Su elus.

Pidage meeles, et terapeudi valimine on väga isiklik asi. Pole ühtegi spetsialisti, kes oleks kõigile ühtviisi hea ja parim. On oluline, et tunneksite usaldust ja et Su toetaja saaks Sind aidata.

Kui oled kokku kogunud info ja teinud mõningase eeltöö, anna endale veidi aega kõige selle üle järele mõelda. Võib-olla soovid kokku leppida esmased kohtumised ühe või kahe potentsiaalse nõustajaga ja vaadata, kui mugavalt Sa nendega ennast tunned. Võta aega, et leida endale sobiv toetaja.

 

Kui vajad psühholoogilist abi siis võta ühendust.

Kas Tallinnas saab tasuta psühholoogilist abi?

Kui Sinu rahakott ei võimalda praeguses elusituatsioonis lubada endale tasulist nõustamisteenust, siis on siiski võimalik abi leida ja tasuta nõustamise liinidelt. 

Psühholoog tallinnas tasuta nõustamist emaili teel pakub lahendus.net nimeline veebileht. Lahendus.net nõustajate meeskond koosneb vabatahtlikest Tallinna ning Tartu noortest psühholoogiatudengitest ja vilistlastest. Suitsiidmõtete korral abistab tasuta Eluliin. E-nõustamine annab võimaluse rääkida oma murest, kui soovid jääda rääkides anonüümseks. Saad kirjutada vanusest, soost või mure suurusest hoolimata.

Lapsed saavad abi lasteabitelefonilt 116 111 eesti ja vene keeles (24h). 

Kui vajad tuge vägivallast loobumisel või oled langenud kuriteo ohvriks, pöördu Ohvriabi poole. Tasuta abitelefon: 660 6077

Kes ma olen

Minust

Minu nimi on Kristel ning minu teekond nõustaja kutsumuseni sai alguse pikast perioodist, mil olin ise abivajaja rollis.

Tänu südamega tugiisikutele nii vaimses kui ka psühholoogilises plaanis sain raskest eluperioodist üle ning hiljem sündis soov omakorda panustada abivajajate aitamisse.

Olen olnud pea 10 aastat seotud psühhodraama grupimeetodiga – kõigepealt tegelesin enesearenguga grupi toel ning hiljem lõpetasin psühhodraama rakendaja väljaõppe diplomiga. Olen „Dialoog laste nimel“ koolitaja ning lisaks läbinud mitmeid nõustamisalaseid kursuseid ja töötubasid, sh konstellatsiooni kursus.

Olen käinud vaimset teed ning osalenud mitmetes vaikuselaagrites nii Euroopas, Aasias kui ka Ameerikas. Läbinud erinevaid mindfulness praktikaid ja retriite ning läbinud aasta aega väldanud Zen coaching väljaõppe.

“Kristel on tasakaalukas kuulaja, kes coachinguprotsessis jätab kliendile kasvamise- ja arenguruumi. Soovitan!”

Helen K.
5/5

Online

nõustamine

Kiire ja lihtne võimalus väljuda kriisist kohe, 
saada kiirelt vastused küsimustele.

Kohtumine

nõustamisruumis

Silmast silma kohtumine on
põhjalik ja sügav.

Kohtumine

läbi puudutuse

Eeterlikud õlid ja teadlik puudutus lõdvestavad keha ning rahustavad meele.